Pobierz Adobe Flash Player / Download Adobe Flash Player

Polecamy

1. Biotech-Varsovia

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, iż nasi terapeuci zajmujący się leczeniem nietrzymania moczu (NTM) polecają Femurin, sztandarowy produkt firmy Biotech-Varsovia, która dba o zdrowie i jakość życia kobiety w każdym wieku.

Produkty firmy Biotech-Varsovia oparte są na naturalnych i bezpiecznych składnikach, które nie powodują skutków ubocznych, jednocześnie charakteryzują się wysoką skutecznością potwierdzoną badaniami klinicznymi.

Zachęcamy Państwa do pytania naszych terapeutów o preparaty wspierające leczenie nietrzymania moczu.

Seria FEM firmy Biotech - Varsovia powiększyła się ostatnio o kolejny produkt - Femcalvit - innowacyjny preparat witaminowo-mineralny wspomagający uwapnienie kości, co może opóźnić wystąpienie objawów osteoporozy nawet o 10 lat.

Biotech-Varsovia

2. Leczenie nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu obejmuje elektrostymulację pęcherza moczowego, działanie polem magnetycznym oraz specjalistyczne ćwiczenia. Zabiegi prowadzone są 3 razy w tygodniu (w sumie 10 spotkań). Rozpoczęcie zabiegów poprzedza konsultacja lekarza rehabilitacji. W przypadku posiadania skierowanie na terapię od ginekologa, konsultacja lekarza rehabilitacji jest bezpłatna.

Jednym z problemów w ogromnym stopniu obniżającym jakość życia kobiet po menopauzie jest zaburzenie statyki narządu rodnego i nieotrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu jest problemem wstydliwym i coraz częściej spotykanym u młodych kobiet (nieumiejętne i nieregularne uprawianie sportu).

Rehabilitacja okolicy krocza i miednicy ma na celu odbudowę napięcia i siły mięśni krocza, poprawę statyki miednicy (poprawa funkcji narządów miednicy, układu moczowego, płciowego i trawiennego). Rehabilitację stosuje się profilaktycznie i leczniczo. Profilaktykę WNM stosuje się przy braku objawów, gdy istnieje ryzyko wystąpienia WNM (ciąż, poród – osłabienie powłok brzusznych, osłabienie przepony miednicy). Objawy WNM mogą pojawić się w późniejszym okresie, np. przy uprawianiu sportu, przy zaparciach, w czasie kaszlu, w sytuacji dźwigania ciężkich rzeczy, w okresie menopauzy. Profilaktykę stosuje się również, gdy występują objawy „niewydolności” przepony miednicy (wypadanie narządy rodnego). Rehabilitacja może poprawić również wyniki operacyjnego leczenia WNM.

W leczeniu rehabilitacja może być podjęta w każdym okresie życia, w którym pojawia się WNM, takich jak uprawianie sportu, ciąża, połóg, choroby dróg oddechowych, kaszel, kichanie, menopauza, zaparcia.

Istnieją różne metody rehabilitacji WNM. Aktywna rehabilitacja wymaga czynnego udziału pacjentki – ćwiczenia, bierna – elektrostymulacja, relaksacja (częstomocz, nagląca potrzeba oddania moczu). W zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki fizjoterapeuta dokonuje wyboru metod, które będzie stosował. Zwykle stosuje się jednocześnie metody aktywne i bierne.

Celem bezpośrednim rehabilitacji WNM jest wzmocnienie mięśni krocza, a w szczególności mięśni dźwigaczy odbytu, jak również głębokich mięśni brzucha (stabilizacja). U kobiet, które rozpoczynają program rehabilitacji WNM stwierdza się bardzo często zaburzenie schematu ciała, w którym wysiłek powstrzymywania moczu, prowadzi do wytworzenia parcia brzusznego, występują również skurcze niewłaściwych grup mięśniowych, np. przywodzicieli, pośladków. W tym przypadku postępowanie, polega na sztucznym wypracowaniu świadomości na temat pracy pożądanych grup mięśni dzięki zabiegom elektrostymulacji, która pobudza mięśnie w sposób bierny lub aktywny wspomagany (skurcz świadomy wykonywany jest w tym samym czasie, co impuls elektryczny) pozwala również dokładnie określić miejsce i pracę mięśni, o które nam chodzi oraz sprawia, ze pacjentka odczuwa, iż taki skurcz może i powinien przebiegać bez udziału innych mięśni. Elektrostymulacja zawsze ma charakter przejściowy i krótkotrwały. Kiedy pacjentka już dobrze określi miejsce pracy mięśni i jej odczuwanie powinna te same ćwiczenia powtarzać w domu. Istotne znaczenie w procesie rehabilitacji WNM ma umiejętność „ryglowania się” przed wysiłkiem, które polega na tym, że skurcz mięśni krocza wyprzeda nieco każdy wysiłek (podnoszenie ciężkich rzeczy, kaszel, kichanie). Ćwiczenia te powinny być wykonywane w pozycji stojącej. W przebiegu połogu „ryglowanie się” przed wysiłkiem wykonuje się w pozycji leżącej i na wydechu. Podczas rehabilitacji mięśni krocza należy pamiętać, aby oddzielić pracę mięśni dźwigaczy od pracy innych mięśni (przywodziciele, mięśnie brzucha) żeby ją lepiej zrozumieć, a potem włączyć z powrotem do ogólnej „gry mięśniowej”. Należy podkreślić, ze efekty rehabilitacji zależą w dużej mierze od osobistego zaangażowania pacjentki; bierze ona czynny udział w swoim leczeniu i wzmacnia swoją zdolność koncentracji uwagi. Terapia WNM wymaga spokojnego i zindywidualizowanego podejścia terapeuty. 

Zamknij